Hz. Davud, Calud ve Filistin

Hz. Davud, Calud ve Filistin

Yıllardır Filistinli gençler, çocuklar, bayanlar hunharca bir gücün kurbanı oluyorlar. Yalnızca ellerindeki taşlarla kocaman bir güce karşın yürüyorlar. Kaya atıyorlar. Ellerinde yalnızca kaya var.Taşın sembolik bir manası var tabiki. Hz. Davud, Talut’un silahlı gücünde savaşırken sapanına koyduğu taşla Calut benzeri bir canavarı, bir devi öldürdü. Kur’an bunu anlatır.İyi de Filistinli çocuklar Davud değiller -yürekleri Davud olsa da-; karşıdaki Calut değil! Calut çift gözlü bir canavar, bugünkü çağdaş tabancalar bir sapanla gücünü yitirmez.
Hepimiz o minnacık avuçların fırlattığı taşların ne manaya geldiğini elbet biliyoruz. Davud yürekliler deyin, Okumaya devam et “Hz. Davud, Calud ve Filistin”

NAMAZ CEHENNEM ATEŞİNİ SÖNDÜRÜR

NAMAZ CEHENNEM ATEŞİNİ SÖNDÜRÜR

Tasavvufun mühim isimlerinden Belhli Şakik şu şekilde der; “Bizler 5 şeyi aradık. Onları 5 yerde bulduk. Rızkın bereketini kuşluk namazında, kabrin ışığını teheccüd namazında, Münker ve Nekir’in sorularının cevaplarını Kur’an-ı Kerim okumakta, sırat köprüsünden huzurlu geçebilmeyi oruç tutmakta ve bol bol sadaka vermekte, mahşerde arşın gölgesinde gölgelenmeyi de halvette (yalnızlıkta) Allah’ı anmakta bulduk.”
Hz. Peygamber (s.a.v.) namazın koruma amaçlı bir kalkan ve zırh meydana geldiğini şu şekilde anlatıyor: “Müslüman 5 zaman Okumaya devam et “NAMAZ CEHENNEM ATEŞİNİ SÖNDÜRÜR”

Sadece oruç tutanlar mı bayram yapmalı

Sadece oruç tutanlar mı bayram yapmalı

İsmi üstünde. Bu bayrama Hz. Peygamber “Iydül Fitr” (Fitre sadakası bayramı) ismini veriyor. Ramazan, fıtır, iftar benzeri de adlandırılabilir bu bayram. Fitre de bildiğiniz benzeri can, başı sadakası olarak nitelenebilir.Bununla birlikte bu bayram hepimizindir. Oruç tutsa da tutmasa da herkesin bu bayramda kucaklaşması gerekir. Oruç tutmayana “senin bayram inşa etme hakkın yoktur” denmamacı, diyemeyiz. Zira kişilerin ne sebeple oruç tutmadığını bilmiyoruz, bilemeyiz. Bilmek zorunda da değiliz. İbadete teşvik edilir ama müdahale edilmez.Kul ile Allah aralarında bırakılır. Takva budur esasen. Kimsenin girmediği yerde, herkesin bakış açılarıyla uzak meydana geldiği yerde hepten Rabbani olmak, hepten Allah’a yakınlaşmak. Okumaya devam et “Sadece oruç tutanlar mı bayram yapmalı”

En gerçek gözlüğü Ataizi seçiyor

En gerçek gözlüğü Ataizi seçiyor

Şüphesiz güneş gözlükleri, yalnızca yaz aylarının değil 4 mevsimin de en mühim aksesuvarı.Yanlış gözlük seçimi yaptığınız halde, bütün mevsimlerde demode olmaktan kurtulamazsınız!Bu hataya düşmemek amaçlı başkasında gördüğümüz bir gözlüğü satın almamayı öğrenmemiz gerekiyor.Sezonun büyüyen gözlük trendlerini ve ünlülerde gördüğümüz gözlüklerin ayrıntılarını, Türkiye’nin önce gözlükçülerinden Mehmet San’ın erkek çocuğu nam-ı öbür gözlük gurusu Hakan San’dan öğrendim.Hakan, 50 senelik gözlükçü bir aileden geliyor ve sezonun büyüyen trendi vintage’ı şu şekilde değerlendiriyor: “Vintage gözlükler Okumaya devam et “En gerçek gözlüğü Ataizi seçiyor”

Hep Yek mizahın hudutlarını zorlayacak

Hep Yek mizahın hudutlarını zorlayacak

Sinema dünyası komedi filmleriyle yükselişe geçmeyi beklerken sevinçli bir bilgi geldi. Başrollerini Gürkan Uyumlu, Fırat Tanış, Gökhan Yıkılgan ve Denise Capezza’nın paylaştığı mizahın hudutlarını zorlayacak bir komedi filmi gösterime girmek amaçlı zaman sayıyor. ‘Hep Yek’te ‘Cevat’ karakteriyle izleyici karşısına çıkacak durumda olan Gürkan Uyumlu, Türkiye’nin nam salmış kabadayılarından birinin şehvet düşkünü erkek çocuğunu canlandırıyor. Uyumlu’a filmde; İtalyan oyuncu Denise Capezza eşlik etmekte. ‘Cevat’ filmde zaaflarına ve hırslarına mağlup düşerek beynelmilel şöhrete sahip durumda olan manken aşkı ‘Camilla’yı kaçırma tasarıları içerisine giriyor. Bu Okumaya devam et “Hep Yek mizahın hudutlarını zorlayacak”

Bozçivit’ten hakikat bir kardeşlik hikayesi

Bozçivit’ten hakikat bir kardeşlik hikayesi

Yıllardır darıl meydana gelen iki populer kardeşin, babalarının vasiyeti sonrasında değişim gösteren yaşamlarını ifade eden ‘Kardeşim Benim’; seyirciye içten bir film vâdediyor. Murat Boz’un canlandırdığı ‘Ozan Karamel’ populer bir popstar, Burak Özçivit’in canlandırdığı ‘Gri Hakan Demir’ ise kardeşi civarı olmasa da hatırı sayılır hayran kitlesine sahip bir rockstar. Seneler ardından babalarının ölümü üst kısmına toplanan darıl kardeşler, babalarının vasiyetini mahaline getirmek amaçlı yöntemlere düşer. Sokak hikayelerinin dayanılmaz öğelerinden biri; yöntemde başa gelen olaylardır. ‘Kardeşim Benim’de de yöntemde birbirinden enteresan ve komik vakalar hayatını sürdüren ikiliden birinin başına da aşk ciro. İlk haberi amaçlı darıl kardeşlerin peşine düşen, Aslı Enver’in canlandırdığı basın mensubu kız; yaşamının haberini yakaladığını düşünürken Okumaya devam et “Bozçivit’ten hakikat bir kardeşlik hikayesi”

SİNEMASEVER TARTIŞMASI

SİNEMASEVER TARTIŞMASI

Sosyal basında keşfedilen ve önce filmi ‘Ali Kundilli’ ile 500 bin kişiyi sinema salonlarına çeken Cem Gelinoğlu’nun ‘Ali Kundilli 2’ isimli yepyeni filmi onuncu hafta izleyiciyle buluştu. İkinci filmde kadroya dahil meydana gelen Hakan Bilgin ile film üst kısmına konuşurken “Sinemaseverler ne bulacak bu filmde?” dedim, “Niye ayırıyorsun vatandaşları. Sinemasever olmayanlar da izlesin filmimizi” diye konuştu. Elbette ki izlesin isteriz, böylelikle sinema izleyicimiz artsın, her biri sinemasever olsun. Fakat sinemasever entelektüel bir kelimeymiş de bizim haberimiz yokmuş. Bu kelimeden kimse korkmasın, Okumaya devam et “SİNEMASEVER TARTIŞMASI”

Altuğ’un mücevher markasının logosu anesinin el yazısı

Altuğ’un mücevher markasının logosu anesinin el yazısı

Toplumun gereksinim duyulan her kapsamında gerçekleştirdiği destek etkinlikleri ile bugüne civarı birçok projeye imzasını atan GAYRET Derneği’nin ananeselleşen kermesi, bu sene 7. defa yapılıyor.Kermeste ne ararsanız bulabiliyorsunuz.Ziyaretçilerin kocaman bir bölümü, kıyafetten çok takılara meraklı.Takısını takan kermeste geziyor, görenler ‘Aa nereden aldın?’ diye soruyor, bir ek olarak o standa gidiliyor, iki çift ek olarak alınıyor. Bu Şekilde bu şekilde bütün stoklar tükeniyor. Elbette bu bahsettiğim gümüş olanlar; altın ve pırlantalarda satış ek olarak yavaş ilerliyor. Okumaya devam et “Altuğ’un mücevher markasının logosu anesinin el yazısı”

Ramazan’ın içsel heyecanı Sultanahmet’te

Ramazan’ın içsel heyecanı Sultanahmet’te

Ramazan ayı, İstanbul’un her bir köşesinde farklı güzellikte görünüyor. Içsel değeri dik bu ayda İstanbulluların yüklü alaka gösterdiği tarihi Sultanahmet Alanı, bu sene da Yüzyıllık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na evsahipliği inşa ediyor. Unutulmaya surat tutmuş eskiyen mesleklerin anında hemen tümü bu çarşıda yer ediniyor. Ben de geçmişi eskiye dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme ve öğrenme talihine sahip oldum. Bastondan şalın yapım mertebesine, yüzük boyamasından Osmanlı usulü şerbet yapımına civarı eşsiz deneyimler yaşadım.
Sultanahmet Çarşısı’nda tartışmasız en bir sürü alakayı, Osmanlı şerbetlerinin bulunduğu standlar görüyor. Şerbet; Ramazan ayı içinde hem bir sindirime destekçi oluyor, hem bir de bedendeki sıvı/ şeker balansını sağlıyormuş. O yüzden ‘Osmanlı Okumaya devam et “Ramazan’ın içsel heyecanı Sultanahmet’te”

Komedi filmi inşa etmek insanı endişeli ediyor

Komedi filmi inşa etmek insanı endişeli ediyor

İlk film 2001’de çıkmıştı ve hayat devamlı değişiyor. İzleyicinin filme çok sıkı niyetli yaklaşması, beni çok şaşırttı. İnsanlar, aynı ritimde devam filmlerine zanlı yaklaşabiliyor.’Bridget’ esasen muvaffakiyet yakalamış. Ne Sebeple yine deniyorsunuz?Başka bir jenerasyona ilişkin bir film’ benzeri yorumlarla karşılaşır mıyız diye düşündüm.Ancak çok olumlu açıklar aldık.Sanırım hiç araliksiz bir ‘Bridget Jones’ filmi ek olarak inşa etmeye çalışsaydık, fabrikasyon benzeri olacaktı. Ama karakterlerin 15 sene ek olarak sonra ne türlü olduklarını rastlamak sıkı olacak. İlk filmden itibaren 15 sene yaşlandılar ve pekçok tecrübe yaşadılar. Hayatlarına bir birşeyler eklenmiş, bir takım pişmanlıkları olmuş. Burada bir geçmiş var, her birimiz onu gördük. Okumaya devam et “Komedi filmi inşa etmek insanı endişeli ediyor”