NİCKİNİZ VARSA ŞİFRE :

Ödemiş, İzmir'e bağlı ilçe ve ilçe merkezidir. İzmir'e 111 km uzaklıktadır. Kumpir denilen patatesiyle meşhurdur.

İlçe Belde / Köy Toplam Erkek Kadın Ödemiş Şehir 75.299 37.032 38.267

Ödemiş Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde İzmir iline bağlı bir ilçedir. Ödemiş 75.299 nüfusuyla İzmir'in en büyük ilçesidir. İzmir’e uzaklığı 113 kilometredir. Denizden yüksekliği 123 metre olup en yüksek noktası 2157 metre ile Bozdağlardır. Yüzölçümü 107.900 hektardır. Büyük bir kısmı ovalık olan arazinin ortasından Küçük Menderes nehri akmaktadır.

Bölge Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurlu geçer. Bozdağlar ve Aydın dağlarına kar yağar, nem oranı %64 dür. Ödemiş bitki örtüsü genelde makidir. Dağlarda meşe ağacı türleri, kestane ve menengir kızılçam ağaçları yetişmektedir. Ovada ise ceviz, incir, kavak, fıstıkçamı, turunçgiller, zeytin ve meyve ağaçları yer almaktadır.

Ödemiş'in ekonomisi tarıma dayalı olup ilçe yüzölçümünün %36 sı tarım arazisidir. 21 bin aileden fazlası tarımla uğraşmakta ve geçimini böylelikle sağlamaktadır. Başlıca tarım ürünleri Patates, İncir, Zeytin, Susam, Kestane, Tütün, Üzüm, yaş sebzelerdir. Yöre verimli topraklara sahip olup, tarlalardan bir yılda üç ürün kaldırılabilmektedir. Ayrıca Bademli yöresi meyve fidanı yetiştiriliciliği ve kiraz üretimi alanlarında Türkiye ekonomisinde büyük bir paya sahiptir. Ayrıca Ödemiş'te üretilen bir diğer önemli ürün ise Ödemiş Deri Tulum Peyniri'dir. Tüm Ege bölgesinde enfes tadını bilmeyen yoktur. Ege bölgesinde Deri Tulum Peyniri sadece Ödemiş'te yapılmaktadır.

Ödemiş'in sanayi yapısı da tarımsal hammaddelere dayalıdır. Ayrıca imalat sanayi içinde değerlendirilecek iş makineleri, çelik döküm, elektronik, süt ürünleri, plastik, ağaç ürünleri, zeytinyağı vb. fabrikalar ve işletmeleri bulunmaktadır. Sanayileşme yönünde özellikle son yıllarda önemli adımlar atılmaktadır.

Ödemiş belde ve köyleri

Beldeler
Bademli · Birgi · Bozdağ · Çaylı · Gölcük · Kayaköy · Kaymakçı · Konaklı · Ovakent

Köyler
Alaşarlı · Artıcak · Balabanlı · Bayırlı · Bebekler · Beyazıtlar · Bıçakçı · Bozcakaya · Bucak · Bülbüller · Büyükkavulcuk · Cevizalan · Çağlayan · Çamlıca · Çamyayla · Çayırköy · Çobanlar · Demircili · Demirdere · Dereuzunyer · Dolaylar · Elmabağı · Emirli · Ertuğrulköy · Eselli · Gerçekli · Gereli · Güneyli · Günlüce · Hacıhasan · Hamamköy · Horzum · Işık · İlkkurşun · Karadoğan · Karakova · Kazanlı · Keçililer · Kemenler · Kemerköy · Kerpiçlik · Kışlaköy · Kızılca · Kızılcaavlu · Kofundere · Köseler · Kurucaova · Kutlubeyler · Küçükavulcuk · Küçükören · Küre · Mescitli · Mursallı · Ocaklı · Oğuzlar · Orhangazi · Ortaköy · Ovacık · Pirinççi · Seki · Seyrekli · Süleymanlar · Tosunlar · Türkonu · Uzundere · Üçkonak · Üzümlü · Veliler · Yenice · Yeniköy · Yeşilköy · Yılanlı · Yolüstü.


Bay Bayan Kız Erkek Arkadaşlık Siteleri Üyesiz Bedava İzmir Chat İzmir Sohbet Odaları Mynet Sitesi iyi üyesiz arkadaş chat çet muhabbet eğlence ne ararsan var sohbet evli sohbet dul arkadaş bekar chat burada.

Domain
izmir sohbet izmir chat chat sohbet arkadaş